Obowiązek wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych

26 marca 2024 roku wszedł w życie przepis z 17 sierpnia 2023 roku dotyczący niektórych profesji medycznych, określający zasady praktykowania 15 zawodów medycznych, które dotąd nie były objęte uregulowaniami ustawowymi.
– asystentki stomatologicznej,
– elektroradiologa,
– higienistki stomatologicznej,
– instruktora terapii uzależnień,
– opiekuna medycznego,
– optometrysty,
– ortoptystki,
– podiatry,
– profilaktyka,
– protetyka słuchu,
– technika farmaceutycznego,
– technika masażysty,
– technika ortopedy,
– technika sterylizacji medycznej,
– terapeuty zajęciowego,

Dodatkowo, w pewnym zakresie, również dietetycy.

26 marca bieżącego roku został aktywowany Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Zapis do tego rejestru jest warunkiem koniecznym do wykonywania zawodów medycznych objętych ustawą (z wyłączeniem dietetyków).

Ustalono roczny termin na wpis do rejestru, jednak tylko pół roku na złożenie wniosku. W ramach przepisów przewidziano okres przejściowy. Osoby, które będą spełniać określone w ustawie warunki konieczne do podjęcia pracy w danym zawodzie w dniu 26 marca 2024 roku, mogą nadal wykonywać ten zawód przez kolejny rok bez konieczności posiadania wpisu do rejestru, aż do 26 marca 2025 roku. Jednakże muszą one złożyć wniosek o wpis do rejestru najpóźniej do 26 września 2024 roku.

W przypadku braku wpisu do rejestru do dnia 26 marca 2025 roku, osoby te stracą prawo do wykonywania swojego zawodu.


Osoby, które pracują w zawodach objętych ustawą, ale zdobyły wyższe wykształcenie lub ukończyły szkoły policealne na innych kierunkach niż te określone w ustawie dla danego zawodu medycznego, mogą napotkać problemy. Jeśli nie spełnią minimalnych wymagań dotyczących edukacji i pracowały w swoim zawodzie przez krótszy okres niż 5 lat przed wprowadzeniem ustawy, stracą prawo do jego wykonywania.

Mogą kontynuować swoją pracę tylko wtedy, gdy przed 26 marca bieżącego roku:

  • uzyskały tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera lub równoważny, zgodny z kierunkiem studiów określonym w przepisach wydanych na podstawie ustawy z 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach związanych z ochroną zdrowia, niezbędny do wykonywania zawodu medycznego,
  • w ciągu ostatnich 5 lat wykonywały czynności określone w ustawie dla swojego zawodu, oraz
  • spełniają inne, określone w ustawie, warunki konieczne do dopuszczenia do wykonywania zawodu.


System składania wniosków został uruchomiony 26 marca. Proces składania wniosków o wpis do rejestru odbywa się elektronicznie poprzez podpisanie dokumentu elektronicznego, zaufanego lub osobistego, korzystając z serwisu dostępnego pod adresem: rizm.ezdrowie.gov.pl.

Szczegółowe informacje odnajdą Panstwo na stronie 

https://www.prawo.pl/zdrowie/centralny-rejestr-osob-uprawnionych-do-wykonywania-zawodu-medycznego,526109.html

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz serwis internetowy może być maksymalnie bezpieczny i wygodny. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookies z Polityki Prywatności.