Koszt: nauka BEZPŁATNA
Forma szkoły: Szkoła Policealna
Tryb nauczania: Zaoczny
Czas trwania: 2-letni okres nauczania
Nazwa zawodu i symbol cyfrowy: Opiekun w domu pomocy społecznej - 341203
Kwalifikacje: K1. Świadczenie usług opiekuńczo-wspierających osobie podopiecznej (SPO.03.)
Podbudowa: Wykształcenie średnie (matura nie jest wymagana)
Zawód opiekun w domu pomocy społecznej został wprowadzony na rynek edukacyjny rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 marca 2001 roku. Opiekun w domu pomocy społecznej pełni funkcję osoby pierwszego kontaktu wobec osób niesamodzielnych, chorych, niepełnosprawnych, potrzebujących stałej opieki i pielęgnacji, oderwanych przez fakt zamieszkania w instytucjach całodobowych od codziennych kontaktów z rodzinami i bliskimi. Dostrzegając potrzeby i problemy mieszkańców DPS, opiekun współpracuje z zespołem terapeutycznym, tworząc i realizując indywidualne programy oddziaływań skierowanych na osobę korzystającą z pomocy instytucjonalnej. W bezpośredniej opiece nad podopiecznym, realizuje indywidualny plan pracy i opieki, pomaga w zaspakajaniu potrzeb, rozwiązywaniu problemów, wykonywaniu codziennych czynności z zakresu samoobsługi i samopielęgnacji lub pełni funkcje zastępcze. Organizuje osobie podopiecznej czas wolny, umożliwiając samorealizację, rozwój zainteresowań, integrację z rodziną, społecznością lokalną i innymi mieszkańcami DPS lub innej instytucji opiekuńczej. Zakres zadań zawodowych wymaga od opiekuna określonych kompetencji personalnych i społecznych. Praca z osobą niesamodzielną, chorą i niepełnosprawną wymaga od opiekuna empatii, kreatywności i konsekwencji w realizacji zadań oraz umiejętności kształtowania pozytywnych relacji interpersonalnych w najbliższym otoczeniu osoby podopiecznej. Opiekun w domu pomocy społecznej uzyskuje kwalifikację po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikację zawodową
Pracę znajdziesz w domach pomocy społecznej, placówkach prowadzonych przez organizacje pozarządowe, placówkach dziennego pobytu, hospicjach, szpitalach dla przewlekle chorych, mieszkaniach podopiecznych, domach samotnych matek, domach noclegowych. Będziesz pracować samodzielnie lub z zespołem terapeutów, pielęgniarek, rehabilitantów oraz współpracować z lekarzem i członkami rodzin, urzędnikami.
EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJĘ SPO.03. ODBYWA SIĘ POD KONIEC KLASY DRUGIEJ.
To proste: wypełnij i wyślij formularz rejestracji online. Możesz wybrać konkretny zawód, albo zaznaczyć „wybierz kierunek później”. Po otrzyamniu formularza skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe.